لایه های هوشمند سازی ساختمان

Home/بلاگ/لایه های هوشمند سازی ساختمان

لایه های هوشمند سازی ساختمان

در این مقاله به  لایه های هوشمند سازی ساختمان اشاره می کنیم. این لایه ها عبارتند از لایه مدیریت،لایه اتوماسیون و لایه کنترل می باشد.
اولین لایه از لایه های هوشمند سازی ساختمان ، لایه مدیریت می باشد که بالاترین لایه یک سیستم ساختمان هوشمند است. در این لایه تنظیمات توسط نرم افزارهای مدیریتی مانند HMI صورت می پذیرد. کنترل بخش مرکزی در هوشمند سازی ساختمان ،مانیتورینگ ،بهینه سازی و گزارش گیری نقش های اساسی یک سیستم مدیریتی هوشمند سازی ساختمان را تشکیل می دهند. BACnet تنها پروتکل استاندارد برای مدیریت یک ساختمان هوشمند استفاده می شود . این پروتکل می تواند برای مدیریت چندین ساختمان امکانات زیادی فراهم کند. این پروتکل از زیر ساخت های zigbee، lon talk استفاده می کند.

هوشمند سازی ساختمان
دومین لایه از لایه های هوشمند سازی ساختمان لایه اتوماسیون که بیشتر در موتورخانه ها و چیلزها صورت می گیرد، می باشد. در این سیستم از یک کنترلر مستقل در هر تجهیز استفاده می شود. هر کنترلر دارای سنسور و فعال ساز است.مثلا در یک کنترلر ی که در موتورخانه می باشد اطلاعات را از سنسورهایی که در دمای نصب شده جمع آوری کرده و در نهایت بویلرها و پمپ ها را کنترل می کند. این اطلاعات را از سنسورهای دمایی که در مسیر آی گرم گرمایشی و آب گرم مصرفی و سنسوردمایی که در بیرون از ساختمان قرار گرفته است جمع آوری می کند. قابل ذکر است که به این مکته اشاره کنیم که BACnet تنها پروتکل استاندار اتوماسیون هوشمند سازی ساختمان می باشد.
در لایه سوم که همان لایه کنترل می باشد فرآیندهای کنترلی مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیندهای کنترلی برای تنظیم و مانیتورینگ روشنایی ها ، کنترل پرده ها و سایه بان هایی که در ساختمان استفاده می شوند و Hvac اتاق ها مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا سنسورهای حضور هنگامیکه افراد حضور داشته باشند روشنایی را تعریف کرده و هنگامیکه آنها خارج می شوند آن ها را خاموش می کنند. یا هنگامیکه با فشردن کلید سناریو وضعیت مجموعه ای از تجهیزات در حالتی از پیش تعریف شده قرار می گیرد.

About the Author:

Leave A Comment