پروتکل های هوشمند سازی ساختمان

Home/بلاگ/پروتکل های هوشمند سازی ساختمان

پروتکل های هوشمند سازی ساختمان

در این مطلب به پروتکل های هوشمند سازی ساختمان می پردازیم. در این میان ابتدا این سوال مطرح می شود که پروتکل چیست؟ پروتکل به مجموعه ای از قوانین و مقرراتی گفته می شود که چگونگی ارتباطات تجهیزات و وسایل ارتباطی هوشمند را قانونمند می کنند. نقش پروتکل در شبکه های هوشمند مانند نقش زبان انسان در دنیای واقعی می باشد. برای تعریف پروتکل های هوشمند سازی ساختمان نیاز است که مطالبی توضیح داده شود.
همانگونه که برای تالیف یک کتاب به زبان فارسی خواننده باید شناخت کاملی از زبان فارسی داشته باشد. به همان صورت نیز باید به جهت رسیدن به ارتباطات موفق دو دستگاه باید هر دو دستگاه از یک پروتکل مشابه استفاده کنند. پروتکل های متعددی برای هوشمند سازی ساختمان وجود دارد. همانگونه که در مقالات قبلی مشاهده کردید اکثر این پروتکل ها در ابتدا منحصر به یک شرکت بوده و با مرور زمان به صورت باز و استاندار درآمده اند. اکثر پروتکل هایی که تا در انحصار یک یا چند شرکت محدود مانده اند با گذشت زمان اعتبار خود را از دست داده اند و محبوبیت اولیه خود را از دست داده اند. در حالت کلی انتقال داده بین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان از طریق رسانه های زیر انجام می گیرد:
در حالت اول از طریق یک سیم با ولتاز پایین و زوج به هم تابیده که در این حالت معمولا ولتاژ به صورت DC می باشد. دربعضی مواقع داده و تغذیه دیوایس ها به صورت مشترک از یک مجموعه سیم انتقال داده می شود. در پروتکل KNX موجب می شود که سیم بندی ساده تر شود و هزینه های سیم کشی کاهش یابد.
در حالت دوم از طریق plc که در این حالت داده ها بر روی مدارهای قدرتی منقل می شوند.
در حالت سوم بی سیم و از طریق امواج الکترو مغناطیس صورت می پذیرد.

در مقالات بعدی با دیگر موضوعات مرتبط به ساختمان هوشمند و هوشمند سازی ساختمان می پردازیم.

About the Author:

Leave A Comment