اصطلاح اینترنت اشیاء یا “IOT” یکی از پرکاربردترین اصطلاحات خانه هوشمند  و هوشمندسازی ساختمان است و تمام آن فن آوری هایی را نشان می دهد که امکان اتصال یک دستگاه یا چند دستگاه به اینترنت را فراهم می کنند.

تا حالا شده فکر کنید که چطور می تونید خونه ای داشته باشید که به تمام نیازهای شما پاسخ بده؟!

شما صبحتون رو با موسیقی مورد علاقه تون و عطر شیرین یه فنجون قهوه تلخ، دقیقا وقتی بهشون احتیاج دارید آغاز می کنید، تغییر حالت یک اتاق به تناسب فعالیت های شما و همچنین حفاظت از اموالتون رو به سیستم های امنیتی هوشمند بسپارید و با خیال راحت به سفر برید.

این قضیه دیگه داستان تخیلی نیست! اگرچه سیستم های اتوماسیون خانگی تا به حال در بازار بوده اند، به لطف انقلاب اینترنت اشیاء امکانات در حال حاضر بی پایان هستند.

این سیستم ها با جمع آوری داده ها و سپس استفاده از آن برای نظارت، کنترل و انتقال اطلاعات کار می کنند. درواقع فعال کردن عملیات خاص هر زمان که شرایط خاص رخ می دهد.

به معنای ساده تر، اینترنت اشیاء امکان استفاده از محصولات هوشمند روزمره را فراهم می سازد زندگی ما را با اضافه کردن لمس جادویی به آن آسان می کند و این شامل خانه های ما می شود. چطور؟ با هم بررسی می کنیم:

اینترنت اشیاء(iot)

خانه هوشمند و IOT:

بیایید تصور کنیم شما قصد دارید کل خونه خودتون رو از طریق فرمان صوتی یا از راه دور با یک برنامه کنترل کنید.

بیشتر سیستم های اتوماسیون خانگی در حال حاضر برای شما این امکان رو فراهم کردن؛ اما اگر خانه شما می دانست چه کاری باید انجام دهد چی؟ این جایی است که اینترنت اشیاء کاربرد دارد.

با چند مثال توضیح میدم:

چراغ ها:

خانه های هوشمند خود را روشن / خاموش و یا روشنایی مکان خود را بر اساس نیازهای خود تنظیم کنید. تصور کنید که یک سینمای خانگی را تنظیم می کنید، یک فیلم را انتخاب می کنید و تلویزیون خود را به سیستم روشنایی خود متصل می کنید و سپس خانه هوشمند شما نور چراغ ها را کم می کند.

موسیقی:

آیا شما علاقه دارید صبح که از خواب بیدار می شید با شنیدن موسیقی الکترونیک شارژ بشید و یا مثلا بعد از باشگاه به موسیقی پاپ گوش بدید؟ خانه هوشمند شما این قابلیتو داره بر اساس خلق و خوی شما لیست پخش ویژه ای رو تهیه کنه!

دستگاه های خانگی:

تمام سوکت های خود را در خانه خود کنترل کنید تا وسایل خاصی را روشن یا خاموش کنند. آیا از محل کار تا خانه 2 ساعت فاصله دارید؟ در حالی که هنوز در محل کار هستید، می تونید شعله آهسته اجاق گاز را روشن کنید، شام پس از بازگشت شما آماده خواهد شد.

باغ:

به راحتی سیستم آبیاری باغ را فعال یا غیرفعال کنید. فن آوری IOT می تونه از حسگرها برای پیدا کردن این که آیا خاک شما بیش از حد خشک و نیاز به آب آشامیدنی داره یا خیر، استفاده کنه و سیستم آبیاری رو برای شما فعال کنه.

پرده ها و پنجره ها:

اجازه بدید خانه هوشمند شما بر اساس نیازهای شما پرده ها را بالا ببرن یا پایین بیارن.  احساس صبحانه در صبح؟ زنگ هشدار شما می تونه به خانه هوشمند شما بگه که کرکره ها رو باز کنه و زنگ هشدار رو متوقف کنه.